I když se možná nehodíte pro účast na olympijských hrách v Paříži, neolympionici jako vy a já se mohou hodně naučit od atletů světové třídy. Stejný proces, který těmto šampionům pomáhá zdokonalovat svá těla a mysl k dosažení světových rekordů, může ve skutečnosti pomoci neolympionikům zlepšit jejich zdraví, kondici a celkovou pohodu. Od důležitosti koučování až po efektivní strategie obnovy mohou tato tréninková tajemství posunout vaši kondici na další úroveň.
Před olympijskými hrami v Sydney v roce 2000 jsem měl příležitost pracovat s olympijskými nadějemi jako rezidentní trenér síly a kondice v ARCO Olympic Training Facility v San Diegu v Kalifornii. Mnoho základních principů, které jsem se naučil žít, jíst a trénovat s těmito „nadlidi“ po celý rok, nadále ovlivňuje můj přístup ke zdraví, kondici a výkonu.
Ať už je vaším životním posláním přivézt si domů zlato nebo se jen cítit skvěle ve svých zlatých letech, tato tréninková tajemství olympijských sportovců vám mohou pomoci vytvořit a udržet si celoživotní zdravotní návyky a dát vám sílu stát se „super“ verzí sebe sama.
Získejte trenéra
Přestože jsou olympijští sportovci obdařeni nepředstavitelně vzácným talentem a pracovní morálkou, obracejí se na trenéra, aby jim pomohl překonat bouře tréninku a soutěží. Kromě odborných znalostí poskytuje kouč kritický pohled zvenčí, odpovědnost a motivaci. Tento mentor také poskytuje zvukovou desku pro postřehy, frustrace a otázky.
Pokud se nejtalentovanější a nejmotivovanější sportovci na světě obrátí na trenéra, aby jim pomohl udržet je na správné cestě, lze s jistotou říci, že z tohoto typu mentorství může mít prospěch každý. Najmutí trenéra, ať už osobního trenéra nebo zdravotního kouče , který vám pomůže vytvořit a udržet zdravé návyky, může poskytnout odbornost, zodpovědnost a motivaci potřebnou k dosažení vašich cílů tím nejbezpečnějším a nejúčinnějším možným způsobem.
Důvěřujte procesu
Když vidíte olympijského atleta, jak slavnostně ponoří hlavu, aby převzal medaili, ten okamžik je výsledkem pečlivě navrženého strategického plánu. Úspěch na světové úrovni pochází z let, někdy desetiletí, příprav.
Během této doby sportovec a jeho trenér neustále hodnotí, co je potřeba k dosažení jejich cíle. Cvičí důvěru a trpělivost, přičemž se zaměřují na jednoduché detaily prováděné důsledně. Vědí, že úspěch nepřichází přes noc, a tak si vytvoří plán a toho se drží. Plán se v případě potřeby upraví, ale nikdy se zcela neopustí.
Pokud by sportovci a trenéři opustili své plány kvůli panice, pochybám nebo rozptýlení, nemohli by na svých úspěších stavět. Neustále se vraceli k rýsovacímu prknu, aby vytvořili jiný přístup, aniž by svému původnímu plánu věnovali čas potřebný k dosažení výsledků.
Pokud chcete změnit své návyky, abyste zlepšili své zdraví, vytvořte si plán a držte se ho. Nepředpokládejte, že změny přijdou přes noc. Stanovte si realistický dlouhodobý cíl a vytvořte si postupné cíle, kterých můžete dosáhnout. Zavázat se k jednoduchým, konzistentním krokům, které se postupem času vyvíjejí. Pokud dodržíte plán a nadále zaostáváte za svými očekáváními, proveďte úpravy, ale neopouštějte ho úplně.
Obnova je král
Jedním z mých největších poznatků ze spolupráce se světovými sportovci je, že tvrdě trénují, ale ještě tvrději se zotavují. Stejně jako při tréninku je doba jejich regenerace plánovaná a záměrná.
Olympionici chápou, že trénink je stimulem pro růst, ale zotavení je, když dochází k růstu a zlepšení. Bez zvládnutí spánku, stresu, výživy a dalších aspektů regenerace vědí, že dopad jejich tréninku se snižuje.
Pro nás neolympioniky je role obnovy stále kritická. Celý den jsme zaplaveni stresem. Věřte tomu nebo ne, ale většina tohoto stresu nás nutí růst fyzicky, mentálně, emocionálně a dokonce i duchovně. Nicméně, stejně jako u olympijských sportovců, k tomuto růstu dochází pouze tehdy, když se zotavíme. Stres bez zotavení je recept na syndrom vyhoření.
Zotavení může přijít ve formě spánku, zdravé výživy, meditace nebo jiných jednoduchých praktik, které vám doplní nádrž. Ty by měly být plánované a záměrné. Neúnavně se celý den tlačit, jen abyste se vrátili domů a spadli tváří dolů na pohovku, je stěží účinný vztah mezi stresem a zotavením. Zvažte jednoduché, časově efektivní návyky, které můžete dělat během dne, abyste si udrželi energii a výkon.
Udělejte si čas sledovat, jak tvrdě a jak často cvičíte. Pokud zjistíte, že jste neustále bolaví, zranění nebo stagnujete, zvažte výměnu dne s vysokou intenzitou cvičení za den s nízkou intenzitou nebo si vezměte den volna.
Kvalita školení před množstvím školení
Sportovci světové třídy trénují s nepředstavitelnou úrovní pozornosti k detailu. Vědí, že i když je určitý stupeň kvantity tréninku důležitý, kvalita toho , čeho během tréninku dosahují, odděluje „zboží“ od „skvělých“.
Olympionici vědí, že správný a strategický trénink nakonec přinese větší čisté dividendy než pouhé trénování více. Navíc nechtějí na svá těla vyvíjet větší tréninkový stres, než je nutné.
Totéž platí pro každého, kdo chce zlepšit své zdraví a kondici. Pokud je pro vás čas překážkou ve cvičení, pochopte, že často dokážete více za 20 až 30 minut strategického a cíleného cvičebního plánu několik dní v týdnu, než za hodiny denního toulání se po tělocvičně.
Zlepšení kvality cvičení nemusí vždy znamenat, že musíte zvýšit tepovou frekvenci. Může to znamenat věnovat pozornost různým aspektům techniky nebo změnit činnosti, které děláte, aby byly konkrétnější pro vaše zamýšlené cíle. Najmutí profesionála je skvělým prvním krokem k maximalizaci kvality a efektivity vašeho fitness plánu.
Při sledování olympijských her v Paříži zvažte, jak by vám tyto principy mohly pomoci na vaší cestě k celoživotnímu zdraví a kondici.
Máte-li zájem dozvědět se více o tom, jak je promyšlená regenerace po cvičení nezbytná pro maximalizaci výsledků vašich klientů, podívejte se na 3 R’s of Exercise Recovery: Tankuj, roluj, předělej (v hodnotě 0,1 ACE CEC). V tomto kurzu se dozvíte o načasování a ideální spotřebě paliva po tréninku, stejně jako o pohybových strategiích, které zabrání ztuhlosti.