Klíčovou roli v jejich úspěchu hraje adaptace zjištění souvisejících s výzkumem k maximalizaci cvičení a stravování klientů pro maximální výkon a výsledky . Zatímco profesionálové mohou stavět na základech pro posílení trvalého fyzického a duševního zdraví , bez zaměření na dodržování budou sloužit pouze malé menšině , která je obzvláště sebemotivovaná . Jejich příspěvek tak bude omezený. Důkazem toho je výzkum, který ukazuje , že i když téměř každý uznává hodnotu pravidelné fyzické aktivity/ cvičení, zdravé stravy a řízené hmotnosti , ( 1 ) 74 % dospělých v USA má v současné době buď nadváhu [ body mass index ( BMI ) 25 – 25,9 kg/m 2 ] , nebo obezitu ( BMI = 30,0 kg/ m 2 ) o 1 % méně než 1 % minimum doporučené množství fyzické aktivity/cvičení pro zdraví a ( 3 ) všichni zjišťujeme , že v potravinovém prostředí je nadměrná spotřeba normou .
Co se týče cvičebních výstupů , naše filozofie výzkumu a praxe zní : „ Nejprve si vybudujte cvičební návyk, pak hledejte zlepšení kondice, která mohou trvat celý život . Samozřejmě, že takový názor může být v rozporu s klienty, kteří chtějí výsledky „včera “ , což může vést k nadměrnému cvičení nebo extrémním dietám (např. velmi nízkokalorické diety , které mohou být < 800 kalorií /den). I když obojí může mít dopad na kondici a nadváhu, dodržování se dosahuje jen zřídka , protože takové programy jsou pro většinu jednotlivců jednoduše příliš náročné a averzní i po velmi krátké době . Samozřejmě, že někteří mohou obhajovat takové agresivní metody a jednoduše obviňovat nedostatek motivace a vůle, když chování ustoupí; chytřejší profesionál však chápe jejich zásadní roli při usnadňování změny chování (a přijímá ji) .
Proto jsme již dříve prosazovali jasné a rozumné krátkodobé cíle, kde je související chování podporováno tím, že pomáháme klientům v rozvoji odlišných autoregulačních dovedností k překonání bariér , včetně následujících : ( 1 ) zvládání neproduktivního mluvení se sebou samým, ( 2 ) příprava na překážky a „uklouznutí“ v plánovaném cvičení a stravovacím chování , ( 3 ) sledování negativních pocitů a cílů , které vedou k pokroku4 k pocitu úspěchu (tj. vlastní účinnosti), který podporuje vytrvalost. Zjistili jsme také, že dodržování dokonce tří cvičení o střední intenzitě týdně je spojeno se zlepšením nálady a duševního zdraví v počátečních fázích . Ukázalo se, že taková zlepšení deprese a úzkosti podporují zvýšení seberegulačních dovedností a snížení emočního přejídání .
V sérii studií jsme začlenili metody , kde bylo cvičení použito k vybudování seberegulace a vlastní účinnosti pro kontrolované stravování . Hodnocené programy se například z velké části zaměřovaly na zvýšení příjmu ovoce a zeleniny spíše než na drobné aspekty stravy , které mohou u dospělých s nadváhou nebo obezitou vyvolávat spory a mohou být zdrcující . U cvičení jsme se snažili jednoduše zvýšit kardio cvičení každých několik týdnů (i když zůstalo pod 150 až 300 minutami /týden navrhovanými běžně citovanými pokyny pro fyzickou aktivitu ).
Výsledky našeho výzkumu ukázaly , že zvýšený příjem ovoce a zeleniny byl spojen s omezením v jiných skupinách potravin a omezení sladkostí mělo největší dopad na krátkodobý úbytek hmotnosti. Větší množství ovoce a zeleniny ve skutečnosti sloužilo jako proxy pro zdravou celkovou stravu u testovaných dospělých s obezitou .
Protože sladkosti byly tak důležité při změně hmotnosti (a v emocionálním stravování) , hodnotili jsme také pouze vztah mezi změnou ovoce a zeleniny a změnou sladkostí . Jak se očekávalo, tato asociace byla silná. Zjistili jsme však také , že (zejména ve skupině, kde bylo zaměřeno posílení psychosociálních dovedností ), byly změny v programech souvisejících zlepšení seberegulace, vlastní účinnosti a nálady klíčovými „mediátory“ vztahu mezi příjmem ovoce/zeleniny a sladkostí . Méně vědecky řečeno, nárůst ovoce/zeleniny byl spojen s omezením sladkostí prostřednictvím změn v seberegulaci, vlastní účinnosti a náladě. Dalším klíčovým zjištěním bylo, že snížení sladkostí předpovídalo úbytek hmotnosti během šesti , 12 a až 24 měsíců . Program se opět zaměřil na seberegulaci , spíše než na typičtější důrazy na edukaci o cvičebních metodách /zvýšení a nutričním obsahu , a prokázal mnohem lepší účinky.
Interpretujeme to tak , že soustředění se na rozvoj seberegulačních dovedností klientů jak pro udržení zvládnutelného množství cvičení, tak pro zvýšení jejich konzumace ovoce/zeleniny bude spojeno s dostatečným úbytkem hmotnosti k udržení jejich chování a výrazně zvýší pravděpodobnost dlouhodobého úspěchu. Znamená to také, že profesionálové se mohou zaměřit na to, co je nejvíce prospěšné. Zaměření pozornosti klientů na prostředky nezbytné pro podporu zlepšeného a trvalého zdravotního chování bude hlavním příspěvkem zdravotního trenéra nebo odborníka na cvičení .
Při pohledu do budoucna analyzujeme psychologické účinky spojené s cvičením pro udržení kontrolované stravy a úbytek hmotnosti v dlouhodobém horizontu , přičemž máme na paměti vztah ovoce/zelenina – sladkosti . Většina vědy uvádí , že fáze hubnutí v prvních šesti až devíti měsících by měla být řešena jiným způsobem než po tomto bodu , kdy se téměř vždy očekává ustálení a opětovné nabrání hmotnosti . Brzy o těchto zjištěních podáme zprávu a určíme , jak se shodují s návrhy Národního institutu zdraví pro výzkum způsobů, jak lze váhu dlouhodobě kontrolovat a jak lze využít cvičení pro jeho psychologické změny .