Únor je americkým měsícem srdce, což je označení, které má lidem připomenout, aby se zaměřili na zlepšení svého kardiovaskulárního zdraví. Jaké jsou nejlepší způsoby prevence kardiovaskulárních onemocnění? Můžeme později v životě odčinit hříchy našeho mládí zdravým životním stylem? Jaký je nejlepší lék na srdeční onemocnění? Tento blog poskytuje nápady a inspiraci, jak vám pomoci více se hýbat a mít zdravé srdce.
Tři typy prevence
Podle nejnovějších statistik American Heart Association bylo v roce 20 2 0 téměř 127,9 milionu Američanů ve věku 20 let a starších postiženo kardiovaskulárním onemocněním (CVD), které zahrnuje ischemickou chorobu srdeční, srdeční selhání, mrtvici a hypertenzi. Toto číslo představuje téměř 50 % této věkové skupiny. Od roku 1910 , s výjimkou let 1918 – 1920 , kdy byla celosvětová pandemie chřipky, je nejčastější příčinou úmrtí dospělých Američanů každoročně KVO. Pro boj s epidemií KVO byly vyvinuty tři kategorie preventivních strategií:
- Opatření na podporu zdravého životního stylu, která v první řadě zabrání vzniku rizikových faktorů KVO
- Opatření přijatá k léčbě stávajících rizikových faktorů , jako je zvýšení úrovně fyzické aktivity ke snížení známých rizikových faktorů KVO, jako je diabetes 2. typu a hypertenze
- Opatření přijatá k prevenci opakujících se příhod souvisejících s KVO , jako je návštěva programů, jako je srdeční rehabilitace, které jsou navrženy tak, aby pozitivně upravily životní styl a snížily pravděpodobnost budoucího srdečního infarktu
Jak je důležité začít brzy
Nemělo by být žádným tajemstvím, že špatné návyky , jako je kouření, fyzická nečinnost a špatná strava, přispívají k rozvoji řady rizikových faktorů KVO, včetně obezity, vysokého cholesterolu, hypertenze a cukrovky 2. typu . Dodržování zdravého životního stylu snižuje pravděpodobnost vzniku těchto rizikových faktorů dříve v životě a snižuje celoživotní riziko srdečních onemocnění.
Například jedinci, kteří dosáhnou 50 let věku bez jakýchkoli známých rizikových faktorů, mají výrazně nižší celoživotní riziko KVO. Muži a ženy se dvěma nebo více rizikovými faktory KVO mají celoživotní riziko 68,9 %, respektive 50,2 %. Pro srovnání, muži a ženy bez rizikových faktorů KVO mají celoživotní riziko KVO 5,2 % a 8,2 %.
Kromě toho titíž výzkumníci uvádějí, že muži a ženy, kteří jsou bez rizikových faktorů v době, kdy dosáhnou věku 50 let, žijí přibližně o osm až 10 let déle než jejich protějšky ve stejném věku, kteří mají dva nebo více rizikových faktorů KVO. Tyto výsledky výzkumu skutečně podtrhují sílu prevence rizikových faktorů .
Nikdy není pozdě začít dělat pozitivní změny
Zatímco v ideálním případě by každý dosáhl věku 50 let bez zátěže rizikovými faktory KVO, realističtějším scénářem je , že většina jedinců v naší společnosti dospěje do tohoto věku s četnými rizikovými faktory KVO v důsledku špatných zdravotních rozhodnutí během svého života . Co teď? Je nějaká šance na vykoupení? Dále se podívejme na některé inspirativní strategie, které zdůrazňují, že nikdy není pozdě začít .
Eliminujte rizikové faktory KVO správným objemem cvičení: Navzdory současným odhadům , které ukazují , že více než 40 % dospělých Američanů trpí obezitou , je podstatná část těchto jedinců v podstatě metabolicky zdravá . Tito jedinci jsou často označováni jako „ metabolicky zdraví, ale mající obezitu “ ( MHO) , což znamená , že jejich profily krevního tlaku, krevních lipidů a glukózy v krvi jsou v normálním a zdravém rozmezí, i když mají obezitu . Jedinci s MHO jsou odolnější vůči nepříznivým následkům souvisejícím s KVO než ti, kteří jsou považováni za „ metabolicky abnormální obezitu “ (MAO) , což znamená, že mají zvýšené hladiny výše uvedených opatření . Například se ukázalo , že riziko úmrtnosti na KVO je o 76 % nižší u těch, kteří jsou považováni za pacienty s MHO, ve srovnání s těmi, kteří jsou považováni za pacienty s MAO.
Správný objem cvičení může pomoci jednotlivcům přejít od MAO k MHO , protože může pomoci eliminovat různé rizikové faktory KVO, včetně vysokého krevního tlaku, abnormálních krevních lipidů a zvýšené hladiny glukózy v krvi. Některé z mých předchozích výzkumů ukázaly , že větší objem personalizovaného cvičení je klíčem k eliminaci rizikových faktorů, protože jedinci, kteří cvičili přibližně pět hodin týdně, měli téměř 12krát vyšší pravděpodobnost, že eliminují rizikové faktory KVO a přejdou na MHO, než ti jedinci, kteří cvičili pouze jednu hodinu týdně.
Konečným protijedem proti srdečním onemocněním je lepší kardiorespirační zdatnost : Zatímco hypertenze, vysoký cholesterol a obezita nepochybně přispívají k riziku srdečních onemocnění, nejmocnějším prediktorem zdraví srdce je kardiorespirační zdatnost. Nízká úroveň kardiorespirační zdatnosti ve skutečnosti lépe předpovídá individuální riziko rozvoje srdečních onemocnění a úmrtnost na srdeční choroby ve srovnání s dříve zmíněnými rizikovými faktory KVO.
Jak důležitá je tedy kardiorespirační zdatnost pro celkové zdraví? Jedna studie ukázala, že pokud bychom dokázali vymýtit nízkou kardiorespirační zdatnost u celé populace , předešlo by se většímu počtu předčasných úmrtí, včetně těch na KVO, ve srovnání s úmrtími, kterým by bylo možné předejít odstraněním tradičních rizikových faktorů, jako je obezita, kouření, hypertenze, vysoký cholesterol a diabetes 2 .
Vzhledem k těmto vzrušujícím faktům je zde několik nápadů podložených důkazy pro zlepšení kardiorespirační zdatnosti . Předchozí výzkum sponzorovaný ACE ukázal , že personalizované programování cvičení, které se řídí modelem ACE Integrated Fitness Training® , trvale zlepšuje kardiorespirační zdatnost o 15 % u většiny jedinců. Podobně další studie sponzorovaná ACE ukázala, že personalizovaný vysoce intenzivní intervalový trénink se sníženou námahou (REHIT) zvýšil kardiorespirační zdatnost jednotlivců o 12 %. Navštivte tyto odkazy a dozvíte se více :
- Zvyšuje model ACE Integrated Fitness Training ® efektivitu tréninku a schopnost reagovat?
- Jaké jsou akutní a chronické reakce na vysoce intenzivní trénink se sníženou námahou
Zlepšení pozorovaná v tomto výzkumu poskytují podstatnou ochranu zdraví srdce, protože s každým 10% zlepšením kardiorespirační zdatnosti je odpovídající 15% snížení rizika úmrtnosti na KVO . Navíc přibližně 10% zvýšení kardiorespirační zdatnosti bylo v předchozích studiích také spojeno s prodloužením délky života přibližně o dva roky.
Osvojení si zdravých návyků v raném věku, které maří rizikové faktory KVO, aby se vůbec objevily, je nepochybně vaší nejlepší strategií, jak se vyhnout srdečním chorobám. Přesto je uklidňující vědět, že nikdy není pozdě na zlepšení své kardiorespirační kondice strukturovaným cvičením a osvojením si zdravého životního stylu v jakémkoli věku .